Katarzyna Klimaszewska - Blisko Rodziny

Blisko Rodziny

Co konstytucja mówi o rodzinie? W art. 67 postanowiono, że: (…) rodzina znajduje się pod opieką i ochroną (…), a rodziny o licznym potomstwie państwo otacza szczególną troską.

Polityka prorodzinna jest niezwykle ważna nie tylko na poziomie państwa, ale także w skali mikro, na poziomie samorządów. Wprowadzanie konkretnych programów dla wsparcia rodzin, bez narzucania czegokolwiek, świadczy o kreatywności samorządu. Gminy powinny wdrażać te programy poprzez podejmowanie odpowiednich uchwał na poziomie Rad Gmin i Rad Miast oraz w formie inicjatyw - oddolnie.

W wielu nowocześnie zarządzanych samorządach tworzone są tzw. Rady Rodziny, a organizacje prorodzinne biorą aktywny udział w kształtowaniu tej właśnie polityki w wielu obszarach samorządowych tj. oświata, edukacja, ochrona zdrowia czy opieka społeczna.

Wprowadzenie nowych elementów wsparcia rodziny w perspektywie gmin, których procesy urbanizacyjne, struktury mieszkańców, zmiany demograficzne, czy też preferencje młodych rodzin i kolejnych pokoleń są absolutnie inne niż te, do których byliśmy przyzwyczajeni przez dekady stało się koniecznością.

W ostatnich latach zauważyliśmy znaczny rozwój demograficzny w naszej gminie. A nowe rodziny z małymi dziećmi, już od momentu urodzenia dziecka, mają skonkretyzowaną wizję przyszłości w miejscu zamieszkania dla siebie i swoich maluszków. Mowa tu o dostępności w żłobkach, jakości przedszkoli oraz poziomie oświaty w szkołach podstawowych, a także odpowiedniej infrastrukturze służącej rozwój intelektualny, kulturalny i sportowy, dostępności świadczeń socjalnych i pakietów zdrowotnych w ramach bezpłatnych usług NFZ.

Bardzo ważną części obszaru „Blisko rodziny” są osoby z niepełnosprawnościami. Współczesne samorządy wręcz muszą stanąć na wysokości zadania, by minimalizować wszelkie niedoskonałości oraz elementy infrastrukturalne tworzące bariery nie do przejścia dla osób z niepełnosprawnościami. Niezwykle ważne staje się strategia włączenia społecznego osób z niepełnosprawnościami oraz ich otoczenia, upowszechnianie wiedzy o prawach osób z niepełnosprawnościami, przeciwdziałaniu dyskryminacji w miejscach publicznych czy w znalezieniu pracy przez osoby z niepełnosprawnościami.

Integracja społeczna, ponad podziałami, wielokulturowa, wielopokoleniowa to kolejny element naszego programu. To filar najważniejszy w każdej społeczności. Fundament spajający mieszkańców.

Dlatego w drugim filarze naszej „10-tki Klimaszewskiej” – Blisko rodziny - proponujemy:

  • Mini wyprawkę dla każdego nowo narodzonego dziecka, które zamieszka w gminie Raszyn. Bo każde dziecko to skarb, nie tylko dla jego rodziców, ale także dla nas - całej raszyńskiej społeczności. Każdy mały nowy mieszkaniec naszej gminy, to powód do radości. Chcemy wspólnie celebrować narodziny każdego raszyniaka.
  • Wprowadzimy zwyczaj sadzenia drzewa z imieniem nowo narodzonego dziecka z imieniem maluszka. Nowe nasadzenia w naszej gminie to priorytet w obszarze zrównoważonego rozwoju oraz ochrony środowiska, gdy nowo sadzone drzewo otrzyma imię maluszka będzie to zarówno dla rodziców i samorządu wielka radość. Takie spersonalizowane imieniem dziecka drzewko rosnące w gminnym parku będzie to dodatkowa radość dla młodych rodziców.
  • Program pn. Asystent Osoby Niepełnosprawnej, aby nikt nie czuł się wykluczony. Chcemy dbać o równowagę jakości życia wszystkich mieszkańców. To bardzo dla nas ważne, by wprowadzić usługi asystencji osobistej, jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym osób, które tego właśnie potrzebują.
  • Planujemy wdrożenie cyklicznych wydarzeń łączących pokolenia. Miejscem, które będziemy dedykować na te eventy to raszyński park, a wydarzenie będzie nosić nazwę „Nad raszynką”, aby mieszkańcy nauczyli się wzajemnie słuchać i rozumieć oraz by wielopokoleniowa integracja stała się naszą codziennością. Będziemy także wspierać wszelkie aktywności budujące pozytywne relacje wśród lokalnej społeczności.

 

RASZYN W PIGUŁCE

RASZYN W PIGUŁCE

MOJE PROFILE W SOCIAL MEDIACH