Katarzyna Klimaszewska - Blisko Ludzi
Featured

Blisko Ludzi

Samorząd przyszłości powinien być  blisko ludzi i umieć rozpoznawać lokalne potrzeby. Samorząd to mieszkańcy. A lokalna społeczność, zgodnie z zapisami Konstytucji RP, z mocy prawa stanowi wspólnotę. Gdy myślę o przyszłości naszego samorządu widzę samorząd niezależny, oderwany od aktualnych układów partyjnych, który oddolnie realizuje zadania na rzecz raszyniaków.

Widzę w przyszłości raszyński samorząd pełen partycypacji społecznej oraz uznania potrzeb lokalnej społeczności. Taki samorząd na pierwszym miejscu stawia potrzebę bycia blisko ludzi, poprawę jakości życia mieszkańców, w każdym kontekście, w każdym obszarze, bo mieszkańcy oczekują jednego, że będzie im się lepiej żyło. Samorząd przyszłości musi umieć rozpoznawać wspólnotowe potrzeby. Wsłuchiwać się w oczekiwania mieszkańców.

Samorząd blisko ludzi ma swoje odzwierciedlenie w konstytucyjnej zasadzie pomocniczości, której pierwsze próby sformułowania podjął sam Arystoteles. Zasada ta znalazła się w głównym nurcie europejskiego myślenia o standardach zarzadzania publicznego. Ogniwami tej zasady są trzy elementy społeczne: współdziałanie władzy (włodarza i rady gminy), dialogu społecznego oraz uprawnień obywateli i wspólnot.

Marzę, by mieszkańcy wraz z władzą gminy byli partnerami w kreowaniu wspólnego życia społecznego. Elementem tego są konsultacje społeczne, współdecydowanie, przekazywanie prawa do podejmowania decyzji, aktywne zasięganie opinii zorganizowanych środowisk, aktywne zasięganie opinii pojedynczych obywateli oraz informowanie i planowanych decyzjach urzędu.

Często podkreślam, jak ważny w lokalnej społeczności jest kapitał społeczny i wzajemne społeczne działania, które można podzielić na następujące obszary:

  • wpływ mieszkańców na zarzadzanie gminą poprzez aktywne procesy partycypacyjne
  • wpływ mieszkańców na zarzadzanie gminą poprzez aktywność w organach pomocniczych
  • wpływ mieszkańców na zarzadzanie gminą poprzez prawo do publicznej informacji
  • wpływ mieszkańców na zarzadzanie gminą poprzez konsultowanie rozwiązań proponowanych przez władzę publiczną

Sztuka dialogu władzy z obywatelami była łamana wielokrotnie w historii samorządu. Przed ‘89 rokiem był to proces narzucony centralnie przez Państwo. Po ’89 roku samorządy rozpoczęły proces demokratycznej transformacji na zasadzie decentralizacji, świadomie chcąc działać oddolnie, dla ludzi i blisko ludzi. To wielka wartość być blisko ludzi w samorządzie – to wartość, którą samorządowcy powinni pielęgnować i rozwijać, nie łamać.

Osobiście Raszyn przyszłości widzę jako miejsce przyjazne, perspektywistyczne i tworzone dla mieszkańców, bez względu na wiek, płeć, pochodzenie, poglądy polityczne.

Nasz samorząd przyszłości powinien być oparty na współpracy i dialogu, a przede wszystkim na wolności indywidualnej, która ma się stać podstawą do aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym. To jest fundament rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, w którym współpraca społeczna, zaufanie społeczna i kapitał ludzki staje się najważniejszy.

Dlatego pierwszym i najważniejszym punktem programowym „10-tki Klimaszewskiej” jest być blisko ludzi. W tym obszarze chcemy wdrożyć następujące sekcje:

  • Budżet obywatelski, aby część budżetu finansowego naszego samorządu przeznaczona została na pomysły zgłaszane bezpośrednio przez mieszkańców. Chcemy kreować społeczeństwo obywatelskie, które wspólnie z władzą będzie wyznaczać kierunki rozwoju oraz będzie wskazywać najważniejsze zadania do realizacji. Budżety takie wspierają wspólnotę samorządową poprzez podnoszenie poziomu społecznego zaufania do lokalnych władz,
  • Jesteśmy dumni z naszych mieszkańców, wszystkich bez wyjątku. Chcemy wprowadzić stypendia dla najzdolniejszych uczniów szkół gminnych i mieszkańców w obszarze sportu i kultury. Te osiągnięcia są rok w rok widoczne wśród seniorów, ludzi kultury i sportu oraz uczniów. Będzie dla nas zaszczytem w ten sposób wyróżniać i motywować,
  • Raszyniak Senior – to brzmi dumnie! Nasi seniorzy są absolutnym dla nas przykładem, jak można być kreatywnym i aktywnym. Ich inicjatywy w obszarze integracji, kultury czy muzyki są wyjątkowe i cieszą się zainteresowaniem całej lokalnej społeczności. Wiem, że Uniwersytet Trzeciego Wieku, jako filia dla wielu naszych seniorów, którzy nie znoszą bezczynnego siedzenia w czterech ścianach będzie impulsem do wyjścia z domu. Taki Uniwersytet stworzy możliwość poszerzania wiedzy, pobudzi do społecznej aktywności wśród rówieśników i ułatwi nawiązywanie przyjaźni. Idealnym miejscem na działalność Uniwersytetu Trzeciego Wieku będzie Austeria,
  • Młodzież to ta część raszyńskiej społeczności, która zasługuje na wiele. A szczególnie na własną przestrzeń do rozwoju. Musimy wsłuchiwać się w głos młodych i w ich oczekiwania. Oni chcą swoją energię przekazać do budowania przyszłości Raszyna. Młodzież uwielbia aktywizować się w społecznych akcjach, asystować przy projektach sportowych, kulturalnych, naukowych i społecznych. Interesują się wolontariatem i aktywnością w Młodzieżowej Radzie Gminy i Młodzieżowej Radzie Powiatu. Akademia Obywatelska Młodzieży, którą chcemy powołać będzie platformą dla młodych,
  • Fundacje, organizacje pozarządowe, stowarzyszenia i NGO to wielki społeczny kapitał miękki. Networking, szkolenia dla mieszkańców, tematyczne warsztaty, merytoryczne debaty, konkretne działania w konkretnych obszarach, doświadczeni trenerzy oraz podnoszenie kompetencji raszyńskich mieszkańców poprzez aktywizację w tych organizacjach to nasza lokalna siła! Marzę, by dotychczas funkcjonujące na terenie gminy Raszyn organizacje pozarządowe oraz w przyszłości powstające nowe stały się platformą rozwoju lokalnego kapitału społecznego.

 

Katarzyna Stanisława Klimaszewska

Kandydatka na Wójta Gminy Raszyn

RASZYN W PIGUŁCE

RASZYN W PIGUŁCE

MOJE PROFILE W SOCIAL MEDIACH