Bezpieczeństwo jest fundamentem decentralizacji, na której oparte jest funkcjonowanie każdego samorządu. Ma to decydujące znaczenie dla kształtowania poszczególnych elementów składowych bezpieczeństwa w administracji gminnej.
Problematyka bezpieczeństwa jest zadaniem złożonym i dotyczy w szczególności jest skoncentrowana na rozwiązywanie problemów i konfliktów we wszystkich płaszczyznach życia mieszkańców.
Pojęcie bezpieczeństwa jest w administracji publicznej, wyższego i niższego szczebla, związane z porządkiem publicznym i dobrami prawem chronionymi. Bezpieczeństwo można zatem uznać za naczelną potrzebę każdej zbiorowości i indywidualnie każdego z nas.
Zadania statutowe w sferze bezpieczeństwa każdej gminy i każdego miasta są zapisami, które muszą zapewnić spójność celów bezpieczeństwa, dobrobytu oraz zrównoważonego rozwoju społeczności. Bezpieczeństwo, które uważamy za najważniejsze jest dla nas bardzo ważną częścią naszego programu wyborczego, a w nim:
- chcemy stworzyć nowoczesny system monitoringu gminy wraz z Gminnym Centrum Dyspozytorskim. Celem monitoringu jest zapewnienia porządku publicznego i bezpieczeństwa osób przebywających na terenie gminy. Kamery we wskazanych miejscach pomogą w pracy służbom i znacząco wpłyną na oczekiwane bezpieczeństwo. A proponowane Gminne Centrum Dyspozytorskie, którego siedziba znajdowałaby się w nowym komisariacie, gdzie zatrudniony przez Urząd Gminy pracownicy byli by dostępni przez 24 godziny na dobę wpłynie na wysoką jakość obsługi mieszkańców oraz wyczekiwany przepływ informacji,
- ochrona naszego bezpieczeństwa i ścisła współpraca z ochotniczymi strażami pożarnymi, aby stworzyć im warunki do jeszcze wyższego komfortu ich służby publicznej to jedno z priorytetowych zadań samorządu lokalnego. Gminnym obowiązkiem jest m.in. wyposażenie, utrzymanie, wyszkolenie i zapewnienie gotowości bojowej gminnej zawodowej straży pożarnej. Gminne OSP w myśl art. 19 ust. 1a w kwestii ochrony przeciwpożarowej to jednostka umundurowana, posiadająca specjalistyczny sprzęt, której działania są dedykowane do walki z pożarem, klęskami żywiołowymi lub innymi zagrożeniami. Służba Ochotniczych Straży Pożarnych to ogromne wsparcie dla Urzędu Gminy Raszyn, jak i całej lokalnej społeczności,
- spójna komunikacja transportem publicznym to nasz kolejny priorytet w obszarze logistyki gminnej. Będziemy rozwijać siatkę komunikacji transportu publicznego, nawet do najdalszych zakątków naszej gminy. Transport miejski, jego struktura oraz funkcjonowanie w każdym samorządzie to odpowiednia jakość życia mieszkańców, rozwój gospodarczy miasta oraz oddziaływanie transportu miejskiego na środowisko przyrodnicze. W parze ze wzrostem świadomości mieszkańców związanej z atrakcyjnością transportu publicznego w gminie minimalizuje się liczba osób korzystających z transportu indywidualnego. A to przekłada się na minimalizację kongestii i przepustowości transportowej oraz nieocenionych korzyści dla naszego środowiska naturalnego. Będziemy zabiegać o rozbudowę obecnej siatki logistycznej transportu publicznego na terenie całej naszej gminy,
- z myślą o osobach z niepełnosprawnościami konieczna jest likwidacja barier architektonicznych, które do dziś utrudniają im poruszanie się po gminie i tutejszych instytucjach. Zminimalizujemy brak wind, podjazdów, zbyt wysokich krawężników oraz uzupełnimy sygnalizację świetlną o odpowiednią funkcjonalność w zakresie obsługi osób z niepełnosprawnościami.
Bezpieczeństwo to zadanie interdyscyplinarne w każdej gminie, które potrzebuje indywidualnego podejścia każdego samorządu. Podniesienie standardów i jakości bezpieczeństwa jest naszym priorytetem dla wszystkich grup wiekowych naszych mieszkańców, w szczególności z uwzględnieniem potrzeb w tym obszarze osób z niepełnosprawnościami.
Obszar bezpieczeństwa to siódmy element naszego programu wyborczego „10-tka Klimaszewskiej”.