Katarzyna Klimaszewska - Blisko Przedsiębiorczości

Blisko Przedsiębiorczości

Lokalny biznes jest obecnie określany jako najsilniejsza gospodarcza siła, która ukształtowała współczesny świat. Zmiany jakie powstały w Polsce po 89 roku oraz przejście z gospodarki centralnie zarządzanej na system wolnorynkowy, a wraz z tym zmiany dotyczące prowadzenia własnej działalności gospodarczej okazały się wielkim sukcesem.

Ostatnie trzydzieści lat to szeroki rozwój sektora prywatnego i przedsiębiorczości. To tempo wzrostu, rozwoju, innowacyjność i kreatywność polskich przedsiębiorców.

Aktywizacja przedsiębiorczości jest elementem sukcesu i rozwoju w gminie. Lokalna przedsiębiorczość jest częścią kreowania silnych micro gospodarek oraz elementem rozwoju także tych małych społeczności. Szkolenia, doradztwo i rozwijanie nowych pomysłów biznesowych to współczesny kolektyw rozwoju przedsiębiorczości w samorządzie.

Innowacyjne programy rozwojowe i inicjatywy związane promocją już istniejących firm działających na terenie gminy oraz tych nowych, które za chwilę wybiorą gminę Raszyn na miejsce swojej działalności to jest dla współczesnych samorządów odpowiedni kierunek.

Rozwój lokalnej przedsiębiorczości wpływa na zmniejszenie bezrobocia w regionie oraz zapobiega migracjom ludności do dużych aglomeracji.

„Gminy powinny tworzyć korzystne warunki rozwoju lokalnej przedsiębiorczości, dlatego konieczne jest niwelowanie bariery administracyjnej, finansowej, a także infrastrukturalnej” - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli (NIK), dotyczącego wspierania lokalnych inwestorów przez samorządy.

A my w swoim programie wyborczym pn. „10-ka Klimaszewskiej” proponujemy w obszarze przedsiębiorczości dwa główne nurty w perspektywie przyszłości:

  • Program „Inkubator przedsiębiorczości”, gdzie każdy obecny przedsiębiorca i każdy mieszkaniec, który ma pomysł na biznes będzie mógł liczyć pomoc samorządu w promocji i rozwoju usług na terenie gminy,
  • Powstanie „Mapa gminnej przedsiębiorczości” celem tworzenia przyjaznych warunków dla lokalnej przedsiębiorczości. Konieczne staje się niwelowanie barier administracyjnych. Taka interaktywna mapa przedsiębiorczości ukaże niezbędne informacje o przedsiębiorcach i ich biznesie. Gmina dbająca o lokalną przedsiębiorczość położy nacisk na promocję obecnych i przyszłych przedsiębiorców, ofercie wsparcia gminnego, wojewódzkiego czy krajowego, a także organizacji szkoleń mających na celu rozwój lokalnej przedsiębiorczości,
  • Przy współpracy z Cechem Rzemiosł Różnych zaproponujemy utworzenie „Programu praktyk dla młodzieży”, tak aby młodzi mogli wdrażać się w wybrane zawody również od strony praktycznej w lokalnych firmach.

Rolą współczesnego samorządu regionalnego jest wsparcie przede wszystkim przedsiębiorców. Od tych efektów rozwoju naszych firm będzie zależała zasobność naszego regionu oraz jego promocja. Taka współpraca to także nastawienie na innowacyjne rozwiązania, cyfryzacja lokalnego biznesu, projekty wspierające i startupy dla nowych. To także odpowiedzialność społeczna i zrównoważony rozwój lokalnie, który jest dla nas bardzo ważny.

 

RASZYN W PIGUŁCE

RASZYN W PIGUŁCE

MOJE PROFILE W SOCIAL MEDIACH