Katarzyna Klimaszewska - Blisko Przestrzeni Publicznej

Blisko Przestrzeni Publicznej

Obszar przestrzeni publicznej jest szóstym z elementów naszej 10-tki Klimaszewskiej. Przestrzeń publiczna jest bardzo ważną częścią funkcjonowania każdego miasta i każdej gminy.

Definicja przestrzeni publicznej jest analizowana krzyżowo w wielu dyscyplinach naukowych, m.in. nauki polityczne, geografia, urbanistyka, architektura, socjologia, psychologia środowiskowa. Funkcjonale przestrzenie wspólne są przyszłością współczesnych samorządów lokalnych i stają się przedmiotem wielu debat społecznych, a w lokalnych dokumentach strategicznych są ważną częścią kształtowania przyszłości.

Podejście holistyczne do funkcjonowania samorządów ukazuje nam publiczną przestrzeń jako system otwartych i dostępnych dla wszystkich miejsc łączących poszczególne elementy gminy. Taki wspólny społeczny organizm jest warunkiem istnienia całościowego planowania i zarządzania. To także wykluczenie fragmentaryzacji.

Ta przestrzeń to także zbiór dóbr publicznych służących mieszkańcom, która jest wykorzystywana egalitarnie, finansowana przez lokalny samorząd i udostępniana bezpłatnie.

Należy wskazać, że o publicznym charakterze przestrzeni decyduje przede wszystkim zbiorowy sposób jej użytkowania i należy podkreślić, że każda lokalna społeczność definiuje to w inny, specyficzny sposób biorąc pod uwagę oryginalność każdego samorządu.

Gmina Raszyn w Wikipedii jest opisana jako gmina wiejska, położona w województwie mazowieckie, w powiecie pruszkowskim. Leżąca na równinie Warszawskiej, nad rzeką Raszynką. Na terenie gminy położony jest barokowy pałac, kościół parafialny św. Szczepana. Raszyn to także miejsce bitwy stoczonej 19 kwietnia 1809 roku w czasie wojny austriacko-polskiej przez wojska polskie z korpusem wojsk austriackich. Od 1978 roku znajduje się tu rezerwat Stawy Raszyńskie o powierzchni ponad 100 ha.

Wszystko co znajduje się w naszej gminie jest dla mieszkańców wyjątkowe. A mieszkańcy z roku na rok coraz bardziej świadomi są dobra wspólnego – jaką jest wspólna przestrzeń publiczna. Dlatego ważnymi elementami naszego programu wyborczego jest:

  • ochrona Pałacu w Falentach oraz Rezerwatu Przyrody Stawy Raszyńskie. To miejsce o unikatowym charakterze i walorach. Bardzo chcemy, aby budowa nowych miejsc do zamieszkania nie odbywała się kosztem tego wyjątkowego dobra wspólnego,
  • ochrona terenów rezerwatu, na których trwa dzikie życie. To kluczowe dla różnorodności przyrodniczej i przetrwania wielu gatunków zwierząt i roślin. Te obszary naszej gminy nigdy nie powinny być sfragmentyzowane, zabudowywane i przecinane drogami,
  • Plan ogólny stanie się nowelizacją dotychczasowego narzędzia planistycznego tak, by gmina szybko i sprawnie aktualizowała swoje plany miejscowe. To uporządkuje przestrzeń naszej gminy, nad którą się pochylę we współpracy z radnymi, sołtysami, przewodniczącymi rad sołeckich i mieszkańcami gminy Raszyn. Ta reforma planistyczna, którą objęte są wszystkie polskie samorządy wprowadzi szereg modyfikacji do ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Celem reformy jest również usprawnienie sporządzanych planów miejscowych oraz wdrożenie nowych narzędzi urbanistyki operacyjnej, uławiającej inwestowanie przy zachowaniu zasad ładu przestrzennego i transparentności. Będzie to tzw. zintegrowany plan inwestycyjny „ZPI”,
  • nowe nasadzenia drzew, krzewów i żywopłotów w przestrzeni publicznej będą dla nas priorytetem. Drzewa, krzewy i byliny, może grusze drobnoowocowe, powojniki, jaśminowce ‘Biały Karzeł’ czy kocimiętki. To ta roślinność, która jest najczęściej stosowana w miejskiej przestrzeni publicznej. A tą chcemy w gminie Raszyn wzbogacić. Pomyśleliśmy także o podlewaniu tych nowych nasadzeń, do tego celu wykorzystamy wodę ze zbiornika retencyjnego, który także został uwzględniony w naszym programie,
  • ograniczenie niekontrolowanej zabudowy, który prowadzi do chaosu przestrzennego, do dewastacji krajobrazu i środowiska – to ta kwestia, z którą boryka się obecnie wiele samorządów. Będziemy wspólnie kreować naszą lokalną raszyńską przestrzeń w sposób uporządkowany. Planowanie i projektowanie harmonijnej przestrzeni miejskiej są podstawowymi zadaniami urbanistyki, nad którymi w sposób sprawny powinny pracować zarówno władza uchwałodawcza, jak i wykonawcza,
  • wzrost liczby mieszkańców w naszej gminie musi iść w parze z rozbudową komunikacji miejskiej. Planujemy zabiegać o nowe linie autobusowe, a także zoptymalizowanie tych, które obecnie obsługują nasze tereny. Staje się to niezwykle ważne z punktu widzenia progresu inwestycji mieszkaniowych w naszej gminie, a także z uwagi na potrzebę dostępności komunikacji miejskiej przez mieszkańców nawet z najdalszych zakątków naszej gminy. Obecne linie autobusowe nie zaspokajają w pełni potrzeb naszej lokalnej społeczności. Chcemy zyskać nowe linie komunikacji miejskiej.

Dobra jakość przestrzeni miejskiej jest celem budowania lokalnej spójności i solidarności związanej z miejscem zamieszkania. Rozwój wspólnej przestrzeni miejskiej to także lokalna tożsamość oraz niezwykle cenny rozwój kapitału ludzkiego.

 

Katarzyna Stanisława Klimaszewska

Kandydatka na Wójta Gminy Raszyn

RASZYN W PIGUŁCE

RASZYN W PIGUŁCE

MOJE PROFILE W SOCIAL MEDIACH